Purple-Butterfly
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Purple-Butterfly

We rock the world in purple!


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Pareri

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Pareri Empty Pareri Dum Aug 17, 2008 9:11 pm

fumoffu

fumoffu
Admin
Admin

Paranoia agent este una din cele mai complexe serii vizionate, si cea mai reprezentativa pentru genul psychological, dementia, drama, si putin horror. In afara de grafica care este destul de slaba animeul are de toate, actiune, suspans, mister, personaje complexe, cu caractere speciale, si o idee principala originala, si bine realizata.

Mi-a placut ca m-a tinut in suspans inca de la primul episod, unde se prezinta un criminal periculos, care ataca oamenii pe strada cu o bata de baseball si care poarta o pereche de role. Acestuia nu i s-a vazut inca fata, el purtand o sapca, insa o fost numit "shounen bat" Prima victima a lui 'shounen bat" este un renumit designer Tsukiko Sagi, cea care a creeat catelusul Maromi. Aceasta ramane intr-un fel traumatizata, vorbeste putin, rar si incet.. Urmatoarele victime sunt 2 elevi ce candidau pentru seful clasei Shogo Ushiyama si Yuichi Taira,ei fiind intr-un conflict. Primul in urma faptului ca venea la scoala cu role si purta o sapca ca a lui 'shounen bat' incepe sa fie banuit ca el este cel adevarat. La inceput ii convine, insa dupa ce este respins de toata lumea incepe sa-i para rau. Conflictul dintre acesti doi candidati este inchis dupa ce "shounen bat' ii ataca pe amandoi.

Urmatoarea victima este Harumi Chono un personaj complex cu doua personalitati , ea ziua era tutorele lui Yuichi, iar noaptea lucra ca prostituata. Aceasta era intr-o permanenta lupta sufleteasca incercand sa scape de cea de-a doua personalitate.
Spoiler:

Intr-un alt episod se prezinta trei oameni, 2 barbati mai invarsta si o fetita, care incearca sa se sinucida. Acestia sunt persoane care au pierdut lupta cu propriul destin, care incearca sa scape de probleme, care cauta un refugiu, vrand sa evadeze din realitate… Sunt prezentate numeroase faze comice, mai ales cand il intalnesc pe "shounen bat' si il fugaresc dorind ca el sa-i scpae de necazuri. Intrun alt episod se reda pozitia si felul cum este perceput "shounen bat' de catre niste babe stand la "barfe"--un alt episod unde m-am prapadit de ras. Eu am vazut in fazele alea mai multa prostie omeneasca decat intelepciunea unor oameni mai invarsta--si cam asa a fost.

Finalul animeului mi s-a parut un pic tras de coada. Cred ca a fost intr-un fel cam copilaros ,Shounen bat se transforma intr-un monstru, iar detectivul trebuie sa-l infranga cu sabia.Deja trece de la plot-ul animeului cat se poate de matur si real la ceva fantastic. Speram sa fie clarificat cine anume este Shounen bat..Dar poate deja era cam mult avand in vedere faptul ca pana la urma el nu era decat o imaginatie… Sau poate ca nu l-am inteles eu prea bine....

Mi s-a parut extrem de bine realizat acest “Shounen bat” care ataca oamenii pe strada cu o bata de baseball, si nu orice persoane, ci doar pe acele care nu mai puteau face fata problemelor cotidiene si erau pe cale sa cedeze psihic. Culmea este ca toate persoanele la interogatoriu pareau a fi eliberate de 'gandurile negre" de catre "shounen bat", parand ca acesta le-a facut un bine...

In mare animeul este foarte interesant, surprinzand multe aspecte ale vietii si cu multe tente psihologice, precum omor, sinucidere, dubla personalitate, tendinta de a fugi din fata problemelor, reactia societatii la aparitia unui criminal in serie, modificarea zvonului prin barfa, etc. Animeul nu impresioneaza prin grafica sau sound, dar storyline-ul este excellent,si personajele foarte bine realizate.
Recomand acest anime tuturor, mai ales la fanii genului psihologic, dementia....

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Pareri
» Pareri

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum