Purple-Butterfly
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.
Purple-Butterfly

We rock the world in purple!


Nu sunteti conectat. Conectati-vă sau înregistrati-vă

Pareri

In jos  Mesaj [Pagina 1 din 1]

1Pareri Empty Pareri Vin Oct 31, 2008 5:56 pm

fumoffu

fumoffu
Admin
Admin

Boogiepop Phantom este dupa parerea mea cel mai bun anime phisohogic/dementia, iar daca va place aceste genuri trebuie neaparat sa-l urmariti. Desigur trebuie sa va spun ca este un anime destul de greu de priceput,(nici eu nu am inteles unele lucruri), si trebuie sa-l urmariti cu rabdare si atentie.


Povestea este destul de complicata, prezentandu-se mai multe personaje fiecare traindu-si propria trauma. De asemenea episoadele parca sunt piese de puzzle, fiind foarte multe treceri in timp, cand cu 5 ani in urma, cand o luna in urma ,cand e present, si te dezorienteaza.

Spoiler:
Bineinteles,
Spoiler:
Bine mie nu prea mi-a placut ca au bagat si chestia asta cu Boogiepop Phantom, si sunt de parere ca se putea face un sfarsit la fel de interesant numai cu Poom Poom si Manaka...Pe langa faptul ca, complica foarte mult plotul animeului, nici nu are ceva deosebit de misterios acest Boogiepop Phantom.

Mi-au mai placut in mod special personajele Manaka si Poom Poom... Manaka avea abilitatea sa creeze amintiri oamenilor sub forma unor fluturi sclipitori, si facea o colectie din amintirile acestora... Un alt aspect care m-a impresionat la Manaka este faptul ca ea nu putea sa vorbeasca propriile sale cuvinte, ci numai sa repete cuvinte dupa alti oameni.Poom Poom este un personaj fictiv creeat de Manaka din cate am inteles aceasta avand o conceptie ciudata despre viata si prietenie.El le inmaneaza unor anume copii un balon rosu legat cu ata prin care le extrage amintirile, bucuriile si visurile copilariei. Anume copii penru ca sunt alesi numai acei copii aflati intr-o situatie de disperare, copii care au probleme grave si sunt pe cale de a renunta la lupta cu viata.
De asemenea trebuie sa va avertizez in privinta graficii, care poate va va dezamagi, desi pe mine nu. Eu cred ca daca nu ar fi fost acest gen de grafica, cu multe nuante de gri si maro, culori spalacite, si mai mereu un cadru intunecat, nu ar mai fi fost aceeasi atmosfera.

Va sfatuiesc sa nu cititi chiar tot ce am scris, daca aveti de gand sa vedeti animeul, chiar daca nu e in spoiler ca am spus unele lucruri pe care daca le stii de la inceput nu mai are acelasi farmec. In spoiler am pun numai ceea ce tine strict de poveste. Daca am reusit sa fac pe cineva sa vizioneze animeul eu mi-am atins scopul...

Sus  Mesaj [Pagina 1 din 1]

Subiecte similare

-

» Pareri
» Pareri

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum